1988 Boys Individual Results by School
REGION 1A BOYS' CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
OCTOBER 27, 1988
5000 METERS
NORTHERN HILLS GOLF COURSE ROCHESTER, MN
Austin Pacelli
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 15 15 Coyle Dan 17:59.7 12
2 53 53 Coyle Dave 19:25.7 10
3 75 74 Beers Shane 20:10.8 8
4 79 78 Garry Tim 20:18.3 11
5 94 92 Boes Andy 21:07.9 9
6 101 99 Biederman Aaron 21:44.5 8
7 106 103 Bickler Justin 22:08.5 7
Byron
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 26 26 Sundberg Sean 18:25.4 11
2 27 27 Gaustad Mark 18:27.8 11
3 38 38 Keller Paul 18:53.6 11
4 51 51 Currit Nate 19:22.8 10
5 74 73 Gronseth Mike 20:07.6 11
6 95 93 Cabaya Ty 21:09.1 9
7 96 94 Morgan Shane 21:16.4 10
Elgin-Millville
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 3 3 Bothun Erik 17:11.8 12
2 6 6 Anderson Scott 17:31.5 10
3 17 17 Daood Chris 18:06.5 12
4 23 23 Himmer Mark 18:18.1 11
5 29 29 Daood Jeff 18:35.3 11
6 39 39 Kroening Amos 18:54.6 10
7 71 70 Stelling Rick 19:58.9 12
Ellen-Gen/New Rich-Hart
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 66 * Nesdahl Dan 19:51.6 11
2 88 * Lee Eric 20:40.7 11
3 103 * Bice Shane 21:56.8 12
Kasson-Mantorville
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 58 58 Holtz Chris 19:41.3 10
2 76 75 Prenzlow Chad 20:11.2 10
3 77 76 Gamborg Morten 20:11.9 12
4 85 84 McEldowney Troy 20:38.5 10
5 93 91 Prigge Mike 21:04.0 12
6 104 101 Packard Mark 22:01.9 10
7 105 102 Strain Brandon 22:04.6 10
LaCrescent
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 13 13 Bruggeman Jared 17:57.5 12
2 22 22 Baardseth Joel 18:17.5 11
3 30 30 Hoadley Mike 18:39.2 12
4 41 41 Wieser Todd 18:58.6 10
5 48 48 Welch Morry 19:16.6 11
6 50 50 Mueller Travis 19:21.8 11
7 55 55 Clark Josh 19:28.4 12
Lake City
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 4 4 Klindworth Bob 17:18.2 12
2 40 40 Nelson Aaron 18:55.9 12
3 45 45 Steffenhagen Ryan 19:13.9 11
4 59 59 Schierts Jason 19:41.9 12
5 65 65 Kobs Scott 19:51.2 12
6 70 69 Hollman Joe 19:57.4 12
7 84 83 Hager Jon 20:38.0 7
Lewiston
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 43 43 Prigge Jeremiah 19:02.7 10
2 52 52 Malotke Karl 19:23.1 11
3 64 64 Storm Charles 19:50.8 12
4 90 88 Mueller Ted 20:51.6 9
5 97 95 Mueller James 21:20.1 11
6 98 96 VanWalsteyn David 21:30.6 12
Pine Island
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 24 24 Buss Mike 18:21.2 12
2 25 25 Burt Matt 18:23.2 9
3 44 44 Lejcher Andy 19:06.6 10
4 60 60 Monosmith Brian 19:45.1 9
5 68 67 Goplin Brian 19:55.3 11
6 91 89 Hausken Matt 21:01.0 10
7 102 100 Roberts Joe 21:49.1 8
Plainview
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 18 18 Cogswell Trevor 18:09.2 11
2 56 56 Klavetter Mead 19:37.4 11
3 63 63 Bystrom James 19:50.4 9
4 72 71 Eversman Robby 20:00.4 8
5 80 79 Cavagnetto Andy 20:23.6 7
6 81 80 Holst Tanner 20:24.6 9
7 82 81 Doughty Scott 20:28.3 7
Rochester Lourdes
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 2 2 Navarro Chago 16:58.5 10
2 12 12 Brennan Mike 17:49.6 11
3 20 20 Navarro Cheto 18:15.7 12
4 31 31 Spears Tom 18:40.4 10
5 35 35 Kerwin Scott 18:49.6 10
6 57 57 Rogness Ryan 19:39.8 9
7 67 66 Wente Pat 19:52.6 11
St. Charles/Dover-Eyota
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 10 10 Lovejoy Kent 17:41.5 12
2 14 14 Allen David 17:58.1 10
3 33 33 Persons Chad 18:42.7 11
4 37 37 Heather Trent 18:50.5 11
5 49 49 Hartzell Chris 19:17.8 9
6 62 62 Bornemann Brian 19:49.8 12
7 69 68 Boettcher Mike 19:56.0 10
Stewartville
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 9 9 Parry Jim 17:36.5 12
2 16 16 Anderson Kent 18:04.4 9
3 54 54 Hutchinson Mike 19:25.9 11
4 78 77 Lenz Brian 20:16.0 11
5 83 82 Eckerman Chris 20:35.0 11
6 89 87 Lindow Ryan 20:47.7 10
7 92 90 Jensen Hans 21:02.9 9
Waseca
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 34 34 Schmidtknedt Shawn 18:47.5 10
2 42 42 Lehman Eric 19:00.4 10
3 61 61 Hanson Matt 19:46.0 12
4 73 72 McPartlin Dave 20:01.5 9
5 86 85 Teskey JJ 20:39.6 10
6 99 97 Sykora Steve 21:33.9 10
7 100 98 Wood Eric 21:38.5 12
Winona Cotter
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 1 1 Omar Mahdi 16:57.8 12
2 5 5 Edwards Dave 17:20.5 12
3 7 7 Omar Ali 17:34.4 11
4 11 11 Spring Francis 17:44.0 10
5 19 19 Brickner Jim 18:12.0 12
6 32 32 Pulk Dennis 18:40.7 12
7 36 36 Tomashek Steve 18:50.0 12
Zumbrota-Mazeppa/Kenyon
FINISH ORDER
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 8 8 Miller Eric 17:35.6 12
2 21 21 Rauk Randall 18:16.4 12
3 28 28 Hampl Marc 18:31.0 10
4 46 46 Dunn Brad 19:15.5 10
5 47 47 Strusz Steve 19:16.0 12
6 87 86 Morrow Brian 20:40.4 10
Return to 1988 Results Page