1990 Boys Individual Results by Grade
SECTION 1A BOYS' CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
OCTOBER 25, 1990
5000 METERS
NORTHERN HILLS GOLF COURSE ROCHESTER, MN
HIGH SCHOOL GRADE 7
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
78 78 Dick Patrick 19:41.4 Elgin-Millville
105 105 Callister Matt 21:01.9 Cannon Falls/Randolph
112 112 Cox Pat 23:12.6 Farmington
HIGH SCHOOL GRADE 8
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
42 42 Wandrey Bryce 18:42.5 Elgin-Millville
44 44 Andring Mike 18:45.2 Dover-Eyota/St. Charles
50 50 Heaser Ian 18:52.1 Plainview
60 60 Rossow Brian 19:07.0 Pine Island
72 72 Jasick Nick 19:27.7 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
75 75 Boes Billy 19:30.4 Austin Pacelli
76 76 Sexton Larry 19:31.0 Elgin-Millville
85 85 Goss Wade 20:03.1 Lewiston
90 90 Haugh Kevin 20:16.8 Winona Cotter
103 103 Serres Brian 20:52.0 Cannon Falls/Randolph
107 107 Mueller Mike 21:20.1 Lewiston
109 109 Jacobson Chris 21:33.6 Dover-Eyota/St. Charles
HIGH SCHOOL GRADE 9
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
12 12 Moen Sean 17:54.4 Stewartville
13 13 Ronish Brian 17:54.9 La Crescent
14 14 Simon Joe 17:55.6 Elgin-Millville
17 17 Webinger Lucas 18:00.7 La Crescent
24 24 Gilman Pete 18:08.1 Byron
26 26 Jasick Martin 18:12.8 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
33 33 Hager Jon 18:27.8 Lake City
51 51 Glomski John 18:52.3 Lake City
53 53 Kennedy Dan 18:56.3 Farmington
54 54 Luckstein David 18:56.6 Plainview
62 62 Cavagnetto Andy 19:11.5 Plainview
69 69 Ernster Mike 19:24.8 La Crescent
70 70 Gudmastad Chris 19:25.8 Winona Cotter
77 77 Bickler Justin 19:34.8 Austin Pacelli
81 81 Jenderny Wayne 19:46.8 Dover-Eyota/St. Charles
82 82 Guenther Joe 19:50.2 Elgin-Millville
84 84 Romstad Erik 20:01.4 Dover-Eyota/St. Charles
88 88 Cox Lee 20:10.2 Farmington
94 94 Ailabouni Adam 20:27.3 Farmington
95 95 Favre Mark 20:32.5 Rochester Lourdes
101 101 Stepanov Oleg 20:46.4 Shattuck-St. Mary's
113 113 Stock Wayne 23:29.1 Farmington
HIGH SCHOOL GRADE 10
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
7 7 Schrandt Kelly 17:37.2 Stewartville
9 9 Thompson Charlie 17:48.0 Lake City
18 18 Munson Keith 18:00.9 Plainview
19 19 Stimets Paul 18:02.8 Elgin-Millville
20 20 Haaland Dave 18:03.6 Byron
21 21 Eversman Rob 18:05.2 Plainview
28 28 OFlaherty John 18:18.9 Lake City
30 30 Wohletz Paul 18:20.3 Winona Cotter
31 31 Smith Britton 18:22.2 Winona Cotter
37 37 Grant Rob 18:33.1 Austin Pacelli
38 38 Gerber Kevin 18:37.7 Austin Pacelli
39 39 DeFrang Steve 18:41.4 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
41 41 Yetter Darwin 18:42.3 Stewartville
43 43 Reckmann Tom 18:44.2 Lake City
47 47 Ryan Matt 18:49.4 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
55 55 Mau Erik 18:56.9 La Crescent
63 63 Schwendeman Nate 19:14.4 Cannon Falls/Randolph
64 64 Huffman Tom 19:16.3 Austin Pacelli
71 71 Kalmes Aaron 19:27.0 Lewiston
74 74 Derby Matt 19:29.6 Kasson-Mantorville
79 79 Gilkison Brian 19:44.7 Kasson-Mantorville
80 80 Snell Ben 19:45.1 Lewiston
83 83 Markson Paul 20:00.6 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
86 86 Hill Jason 20:04.1 Shattuck-St. Mary's
87 87 Jolley Jeff 20:06.9 Farmington
91 91 Brekken Alex 20:17.3 Cannon Falls/Randolph
97 97 Schmalzbauer Adam 20:37.5 Byron
115 115 Parkin Joel 24:18.0 Byron
HIGH SCHOOL GRADE 11
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
3 3 Anderson Kent 17:02.0 Stewartville
8 8 Holst Tanner 17:44.8 Plainview
10 10 Guggenbuehl Jeff 17:53.0 La Crescent
15 15 Goetz Karl 17:56.8 Lake City
16 16 Wallace Mike 18:00.3 Shattuck-St. Mary's
23 23 Hartzell Chris 18:07.9 Dover-Eyota/St. Charles
34 34 Mussell Jon 18:28.0 Plainview
45 45 McWaters Matt 18:46.3 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
48 48 Monosmith Brian 18:49.9 Pine Island
52 52 Mueller Ted 18:54.6 Lewiston
57 57 Rogness Ryan 19:02.2 Rochester Lourdes
58 58 King Dwane 19:03.5 Lake City
61 61 Lepsch Jeff 19:08.3 La Crescent
68 68 Huntziker Eric 19:21.6 Rochester Lourdes
73 73 Boes Andy 19:29.1 Austin Pacelli
92 92 Cravens Dave 20:21.5 Pine Island
100 100 Wadhams Jesse 20:45.6 Shattuck-St. Mary's
102 102 Sailors Tim 20:47.9 Pine Island
106 106 Hvistendahl Perry 21:18.6 Cannon Falls/Randolph
108 108 Sjoquist Correy 21:23.5 Cannon Falls/Randolph
110 110 Cabaya Ty 21:38.3 Byron
HIGH SCHOOL GRADE 12
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
1 1 Navarro Chago 16:29.9 Rochester Lourdes
2 2 Anderson Scott 16:51.5 Elgin-Millville
4 4 Spring Francis 17:04.2 Winona Cotter
5 5 Jump Zach 17:05.6 Stewartville
6 6 Hampl Marc 17:05.8 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
11 11 Spears Tom 17:53.5 Rochester Lourdes
22 22 Benson Collin 18:07.2 Shattuck-St. Mary's
25 25 Holtz Chris 18:11.3 Kasson-Mantorville
27 27 Lejcher Andy 18:17.3 Pine Island
29 29 Kerwin Scott 18:20.1 Rochester Lourdes
32 32 Olsen Uffe 18:26.8 Pine Island
35 35 Wieser Todd 18:28.2 La Crescent
36 36 Allen David 18:28.9 Dover-Eyota/St. Charles
40 40 Madsen Bryan 18:42.1 Stewartville
46 46 Taylor Lee 18:47.2 Pine Island
49 49 Derr Aaron 18:51.2 Stewartville
56 56 Shubert Kyle 19:00.7 Kasson-Mantorville
59 59 Smith Scott 19:05.5 Lewiston
65 65 Noll Alex 19:16.5 Rochester Lourdes
66 66 Boettcher Mike 19:20.0 Dover-Eyota/St. Charles
67 67 McEldowney Troy 19:20.9 Kasson-Mantorville
89 89 Coyle Dave 20:10.6 Austin Pacelli
93 93 Green Matt 20:25.0 Shattuck-St. Mary's
96 96 Judy Aaron 20:37.0 Byron
98 98 Sandquist David 20:39.3 Cannon Falls/Randolph
99 99 Redmond Mark 20:43.3 Shattuck-St. Mary's
104 104 Prenzlow Chad 21:00.6 Kasson-Mantorville
111 111 Warner Chad 22:15.1 Byron
114 114 Fiksen Chris 23:39.8 Kasson-Mantorville
Return to 1990 Results Page