1990 Girls Individual Results by Grade
SECTION 1A GIRLS' CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
OCTOBER 25, 1990
3200 METERS
NORTHERN HILLS GOLF COURSE ROCHESTER, MN
HIGH SCHOOL GRADE 7
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
7 7 Witty Gretchen 12:25.8 Plainview
30 30 Heimer Kristen 13:16.4 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
41 41 Ailabouni Christine 13:30.6 Farmington
69 67 Haugh Maria 14:02.8 Winona Cotter
93 90 Lorentz Katie 15:24.6 Kasson-Mantorville
94 91 Rowekamp Kim 15:27.7 Lewiston
100 97 Johnson Susie 16:27.3 Kasson-Mantorville
102 99 Peterson Krista 16:29.7 Lewiston
HIGH SCHOOL GRADE 8
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
3 3 Mahle Megan 12:07.9 Plainview
8 8 Thornburgh Elle 12:32.3 Lake City
9 9 Ludvigsen Heidi 12:34.6 Kasson-Mantorville
15 15 Dose Theresa 12:43.4 Plainview
27 27 Loechler Lisa 13:13.7 Elgin-Millville
28 28 Kohrs Amy 13:14.1 Lake City
34 34 Braun Jo 13:22.3 Lake City
37 37 Rethwisch Jessica 13:27.8 Farmington
45 45 Strain Stacy 13:35.1 Stewartville
47 47 Gleidt Gretchen 13:37.9 Pine Island
48 48 Siegel Jenny 13:38.5 Stewartville
50 50 Petig Emily 13:40.4 Lewiston
54 53 LaPoint Angie 13:44.5 La Crescent
55 54 Skurdahl Sally 13:45.3 Pine Island
56 55 Spring Margaret 13:47.5 Winona Cotter
60 58 Hallaway Katy 13:51.7 Byron
64 62 Patzner Tracy 13:55.9 Lewiston
72 70 Egbert Jenny 14:06.7 Byron
81 79 Pulk Amy 14:39.5 Winona Cotter
84 81 Hengesteg Ingrid 14:41.1 Stewartville
85 82 Hirsch Angela 14:42.0 Shattuck-St. Mary's
89 86 Hauge Beth 15:08.1 Farmington
92 89 Melquist Liz 15:17.3 Byron
96 93 Shane Jill 15:35.4 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
HIGH SCHOOL GRADE 9
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
2 2 Johnson Stacy 12:01.0 La Crescent
6 6 Kriesel Janell 12:19.1 Lake City
11 11 Lehnertz Angie 12:39.0 Dover-Eyota/St. Charles
12 12 Schroeder Heidi 12:39.9 Stewartville
16 16 Wiley Tammy 12:43.8 Lake City
18 18 DeVaughn Kelly 12:48.2 Plainview
25 25 Roberts Sondra 13:12.6 Farmington
29 29 Sonnek Jaime 13:14.7 La Crescent
35 35 Reese Angie 13:26.7 Stewartville
39 39 Anderson Jolene 13:29.0 Elgin-Millville
44 44 Vanselow Katie 13:34.6 Rochester Lourdes
46 46 Berryman Jana 13:35.4 Pine Island
68 66 Brogan Paula 13:59.8 Dover-Eyota/St. Charles
71 69 Kinlund Jennifer 14:03.7 Kasson-Mantorville
76 74 Klassen Tracy 14:20.9 Dover-Eyota/St. Charles
80 78 Broadwater Heather 14:36.3 Winona Cotter
86 83 Brunett Mandy 14:54.7 Rochester Lourdes
87 84 Ludvigsen Heather 14:55.3 Kasson-Mantorville
HIGH SCHOOL GRADE 10
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
10 10 Schumacher Trisha 12:37.0 Plainview
14 14 Juers Alyson 12:43.0 Lake City
19 19 Schoberg Kelly 12:51.0 Plainview
20 20 Schneider Jenny 12:55.5 Winona Cotter
22 22 Ryan Jenny 13:08.1 Farmington
24 24 Heimer Kari 13:12.0 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
32 32 Ormsby Rebekah 13:18.2 Pine Island
36 36 Siligato Deb 13:27.3 Elgin-Millville
42 42 Sievers Sarah 13:31.1 Rochester Lourdes
49 49 Shea Joanie 13:39.3 Dover-Eyota/St. Charles
52 * Fryer Jenny 13:43.6 Austin Pacelli
53 52 Krambeer Dena 13:44.0 Pine Island
61 59 Paquin Rande 13:52.5 Shattuck-St. Mary's
62 60 McGrath Tracie 13:54.0 Elgin-Millville
75 73 Monsen Amy 14:19.7 Byron
77 75 Miesbauer Carrie 14:22.7 Byron
95 92 Kleinschmidt Heather 15:34.1 Pine Island
101 98 Andrist Angela 16:27.7 Kasson-Mantorville
103 100 Williams Lori 16:31.0 Shattuck-St. Mary's
HIGH SCHOOL GRADE 11
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
1 1 Wachholz Amy 11:59.0 Lewiston
5 5 Sonnek Jess 12:17.1 La Crescent
17 17 Buck Shannon 12:44.2 Lake City
23 23 Claeys Michelle 13:08.8 Stewartville
38 38 Menke Jennifer 13:28.3 Shattuck-St. Mary's
43 43 Loegering Sharon 13:34.2 Rochester Lourdes
58 56 Fifarek Tracy 13:50.4 Farmington
59 57 Beech Angie 13:51.1 Byron
66 64 McGuire Amy 13:57.3 Dover-Eyota/St. Charles
67 65 Jobe Amy 13:57.7 Elgin-Millville
70 68 Wandrey Tricia 14:03.2 Elgin-Millville
78 76 Backus Holly 14:25.3 Stewartville
79 77 Hampl Marla 14:31.5 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
82 80 Johnson Tonya 14:39.8 Pine Island
88 85 Beier Terri 15:06.6 Winona Cotter
90 87 Montgomery Annette 15:08.5 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
91 88 Humfeld Amy 15:11.4 La Crescent
97 94 Besch Joyce 15:39.2 Kasson-Mantorville
99 96 Hollyman Kerri 16:23.5 Shattuck-St. Mary's
HIGH SCHOOL GRADE 12
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
4 4 Mazzitelli Julie 12:13.6 Dover-Eyota/St. Charles
13 13 Howard Sara 12:42.0 Plainview
21 21 Hines Nicole 12:57.8 Rochester Lourdes
26 26 Nielsen Cindy 13:13.3 Elgin-Millville
31 31 Cichanowski Heather 13:16.9 Winona Cotter
33 33 OConnor Maggie 13:21.8 Rochester Lourdes
40 40 Mau Michelle 13:30.2 La Crescent
51 51 Markson Nicole 13:42.8 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
57 * Bellrichard Renee 13:49.8 Austin Pacelli
63 61 Hinckley Heidi 13:55.2 Dover-Eyota/St. Charles
65 63 Bromeland Sarah 13:57.0 Lewiston
73 71 Stromme Karla 14:10.4 Byron
74 72 Sievers Stacy 14:12.9 Rochester Lourdes
83 * Murray Tara 14:40.8 Cannon Falls/Randolph
98 95 Flaherty Karen 15:56.5 Farmington
104 101 Gross Sarah 19:06.7 Shattuck-St. Mary's
Return to 1990 Results Page