1993 Girls Individual Results by Grade
SECTION 1A GIRLS' CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
OCTOBER 28, 1993
3200 METERS
NORTHERN HILLS GOLF COURSE ROCHESTER, MINNESOTA
HIGH SCHOOL GRADE 7
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
16 16 Konzem Nikki 13:02.4 La Crescent
25 25 Tottingham Yonna 13:17.5 Dover-Eyota/St. Charles
58 58 Frie Julia 14:07.3 Byron
72 72 Brownawell Janet 14:29.1 Farmington
82 82 Boynton Joni 14:53.5 Lewiston-Altura
83 83 Hedeen Valerie 14:56.7 Cannon Falls/Randolph
86 86 Dingman Lisa 15:10.5 Farmington
89 89 O'Connell Kristen 15:20.9 Kasson-Mantorville
96 96 Barnholdt Jenny 15:25.9 Byron
104 104 Ziegler Athena 16:18.9 Kasson-Mantorville
108 108 Volkman Amy 17:55.2 Lewiston-Altura
HIGH SCHOOL GRADE 8
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
15 15 Miller Ashli 13:01.1 Plainview
18 18 Abrahamson Raina 13:06.2 La Crescent
19 19 Plzak Katie 13:07.2 La Crescent
22 22 Wood Angie 13:11.7 Stewartville
44 44 Mason Holly 13:42.6 Plainview
46 46 Sexton Beth 13:46.0 Lake City
48 48 Windhorst Melissa 13:47.8 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
51 51 Daley Sarah 13:54.5 Lewiston-Altura
61 61 Giaquinto Gilia 14:09.2 Winona Cotter
63 63 Sanders Tricia 14:11.3 Lewiston-Altura
68 68 McGraw Melissa 14:22.4 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
80 80 Hatleli Sara 14:42.8 Filmore Central/Lanesboro
88 88 DePoppe Heather 15:17.0 Byron
94 94 Davis Gretchen 15:24.9 Farmington
100 100 Board Sally 15:47.6 Lewiston-Altura
101 101 Attleson Dawn 15:57.5 Kasson-Mantorville
106 106 Maringer Andrea 17:11.2 Lewiston-Altura
HIGH SCHOOL GRADE 9
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
7 7 Schmidt Sarah 12:34.6 Plainview
9 9 Kingsley Jaime 12:35.7 Filmore Central/Lanesboro
12 12 Aggen Mary 12:57.1 Filmore Central/Lanesboro
21 21 Buck Erin 13:10.6 Lake City
23 23 LeVan Jill 13:14.0 Elgin-Millville
31 31 Price Lisa 13:20.9 Rochester Lourdes
36 36 Eppelheimer Carrie 13:24.3 La Crescent
39 39 Eversman Tracy 13:30.6 Plainview
50 50 Kiehne Sarah 13:51.7 Stewartville
59 59 Sexton Amy 14:07.8 Elgin-Millville
67 67 Haugh Katie 14:21.4 Winona Cotter
73 73 Groth Heidi 14:30.2 Kasson-Mantorville
74 74 Schaefer Kris 14:32.8 Byron
78 78 Ryan Marie 14:39.1 Farmington
81 81 Paulson Jennifer 14:52.3 Elgin-Millville
84 84 Ferrier Kellie 15:04.8 Dover-Eyota/St. Charles
85 85 Rehling Heather 15:05.0 Pine Island
98 98 Ziegler Maria 15:34.8 Kasson-Mantorville
107 107 Getschmann Mandi 17:32.5 Pine Island
HIGH SCHOOL GRADE 10
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
3 3 Hurst Jill 12:12.8 Rochester Lourdes
8 8 Sexton Kelly 12:35.2 Lake City
10 10 Witty Gretchen 12:37.7 Plainview
13 13 Windhorst Allison 12:58.7 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
27 27 Hamilton Michelle 13:18.2 Plainview
29 29 Heimer Kristen 13:19.9 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
40 40 Hurm Nikki 13:36.3 La Crescent
52 52 Litschke Erica 13:55.0 Cannon Falls/Randolph
57 57 Zacher Jenny 14:05.5 Winona Cotter
66 66 Haugh Maria 14:18.8 Winona Cotter
71 71 Jones Terra 14:28.0 Filmore Central/Lanesboro
76 76 Kramer Kathy 14:37.1 Dover-Eyota/St. Charles
90 90 Weber Katie 15:21.5 Byron
91 91 Jacobson Jessica 15:22.8 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
95 95 Simon Jadi 15:25.1 Cannon Falls/Randolph
97 97 Ailabouni Christine 15:27.7 Farmington
102 102 Perez Jackie 16:00.3 Byron
HIGH SCHOOL GRADE 11
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
2 2 Bendel Kim 12:03.7 Rochester Lourdes
4 4 Tribon Laura 12:26.3 Filmore Central/Lanesboro
6 6 Mahle Megan 12:34.0 Plainview
14 14 Kruse Denise 12:59.7 Rochester Lourdes
26 26 Kuisle Ami 13:17.9 Stewartville
30 30 Smith Shannon 13:20.5 Filmore Central/Lanesboro
32 32 Moyer Jenny 13:21.1 Lake City
33 33 Wood Jenny 13:22.7 Stewartville
34 34 Ludvigsen Heidi 13:23.7 Kasson-Mantorville
35 35 Loechler Lisa 13:23.9 Elgin-Millville
37 37 Thornburgh Elle 13:25.7 Lake City
41 41 Arnold Sarah 13:37.3 Filmore Central/Lanesboro
42 42 Rethwisch Jessica 13:40.0 Farmington
43 43 Kohrs Amy 13:41.2 Lake City
45 45 O'Connor Nora 13:45.4 Rochester Lourdes
47 47 Spring Margaret 13:47.2 Winona Cotter
56 56 Gliedt Gretchen 14:04.4 Pine Island
60 60 Stimets Jenny 14:08.2 Elgin-Millville
62 62 Hengesteg Ingrid 14:10.7 Stewartville
64 64 Skurdahl Sally 14:13.9 Pine Island
65 65 Strain Stacy 14:14.9 Stewartville
70 70 Hallaway Katy 14:27.4 Byron
93 93 Heim Amy 15:23.8 Dover-Eyota/St. Charles
99 99 Smith Sonya 15:43.9 Pine Island
105 105 Prink Andrea 16:58.4 Cannon Falls/Randolph
HIGH SCHOOL GRADE 12
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
1 1 Johnson Stacy 11:56.2 La Crescent
5 5 Kriesel Janell 12:27.9 Lake City
11 11 Schroeder Heidi 12:50.6 Stewartville
17 17 Sonnek Jaime 13:05.8 La Crescent
20 20 Vanselow Katie 13:10.2 Rochester Lourdes
24 24 Atkinson Sara 13:14.4 Rochester Lourdes
28 28 Scharpen Lori 13:18.8 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
38 38 Giaquinto Nisa 13:27.7 Winona Cotter
49 49 Anderson Jolene 13:50.2 Elgin-Millville
53 53 Roberts Sondra 13:55.3 Farmington
54 54 Berryman Jana 13:58.5 Pine Island
55 55 Brogan Paula 14:00.6 Dover-Eyota/St. Charles
69 69 Kinlund Jennifer 14:23.4 Kasson-Mantorville
75 75 Bollinger Melissa 14:34.3 Dover-Eyota/St. Charles
77 77 Sawyer LuAnn 14:38.7 Elgin-Millville
79 79 Herrlich Jenny 14:39.6 Kenyon/Wanam/Zumbro-Mazep
87 87 Kierlin Monique 15:14.0 Winona Cotter
92 92 Klassen Tracy 15:23.5 Dover-Eyota/St. Charles
103 103 Josephson Sonja 16:09.1 Cannon Falls/Randolph
109 109 Velander Sarah 19:47.8 Cannon Falls/Randolph
Return to 1993 Results Page