1998 Boys Individual Results by School
SECTION 1A BOYS' CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
OCTOBER 29, 1998
5000 METERS
NORTHERN HILLS GOLF COURSE ROCHESTER, MINNESOTA
Byron
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 58 57 Allison Steve 20:11.4 11
2 60 59 Garvens Dan 20:14.6 7
3 76 75 Larsen Martin 21:00.7 11
4 81 80 Walbruch Adam 21:06.7 12
5 86 85 Mast Mitch 21:11.2 9
6 96 94 Walbruch James 22:16.4 11
7 97 95 Walbruch Ryan 22:23.7 10
Cannon Falls/Randolph
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 29 28 Stark Aaron 18:50.5 11
2 33 32 Johnson Cory 19:02.1 9
3 37 36 Otterness Pat 19:13.2 9
4 52 51 Ruud Charlie 19:53.6 11
5 56 55 Fritz Ryan 20:05.6 9
6 65 64 Rheingans Brad 20:25.8 11
7 77 76 Althoff Mike 21:01.1 11
Dover-Eyota/St. Charles
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 19 18 Littlefield Jeff 18:33.5 12
2 24 23 Ellsworth Laremy 18:41.4 8
3 31 30 Romstad Carl 18:57.5 11
4 39 38 Piotrowicz Josh 19:20.9 12
5 49 48 Persons Chris 19:44.5 12
6 50 49 Andring Jared 19:50.3 12
7 85 84 Feyereisn Greg 21:10.3 10
Elgin-Millville
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 11 10 Makoutz Joe 18:06.9 10
2 20 19 Maercklein Will 18:34.7 12
3 42 41 Theel Mark 19:33.4 11
4 44 43 Dahling Thad 19:36.2 10
5 59 58 Dick Travis 20:14.4 11
6 62 61 Shones Reggie 20:16.3 10
7 71 70 Curtis Chad 20:39.5 12
Fillmore Cent/Lanesboro
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 35 34 Larson Jeremy 19:08.2 10
2 41 40 Larson Ben 19:29.3 11
3 51 50 Haugerud Charlie 19:52.3 11
4 57 56 Heibel Tyler 20:06.8 9
5 66 65 Kingsley Andrew 20:29.2 10
6 70 69 Segner Nick 20:37.6 9
7 103 101 Schmidt Nick 23:55.0 11
Kingsland
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 82 81 Soldan Pat 21:07.3 10
2 84 83 Meier Jon 21:10.0 10
3 87 86 Vorwerk Mitchell 21:13.4 9
4 92 90 Parker David 21:46.7 10
5 95 93 Eickhoff Richard 22:06.8 9
6 101 99 Hellsing Dan 23:11.0 12
La Crescent
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 9 9 Johnson Sam 17:59.1 12
2 25 24 Vogel Dan 18:43.9 10
3 36 35 Busch Brandon 19:09.8 12
4 46 45 Luecke Ross 19:38.9 10
5 48 47 Webinger Seth 19:43.8 7
6 75 74 Stuber Ben 21:00.3 11
Lake City
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 3 3 Conway Riley 17:16.5 10
2 6 6 Moyer Brian 17:39.4 11
3 8 8 Boras Ivan 17:44.3 9
4 14 13 Mott Willard 18:13.1 10
5 17 16 Thompson Will 18:27.5 11
6 23 22 Albers Mark 18:40.4 11
7 26 25 Kleeberger Josh 18:48.3 11
Lewiston-Altura
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 22 21 Schollmeier Nick 18:39.0 10
2 27 26 Reisetter Jed 18:48.6 12
3 28 27 Smith Todd 18:49.6 11
4 43 42 Koetter Brent 19:35.3 10
5 100 98 Rinehart Brian 23:08.8 9
6 102 100 Pierce Adam 23:40.5 11
Pine Island
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 54 53 Swan Ryan 20:02.1 11
2 67 66 Salvo Anthony 20:30.3 11
3 79 78 Ferguson Mike 21:04.1 9
4 89 87 Knutson Jon 21:34.4 12
5 91 89 Koser Keith 21:35.8 9
6 98 96 Davis Matt 22:29.4 9
7 104 102 Salvo Phil 24:43.5 9
Plainview
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 2 2 Barnes Jordan 17:14.6 10
2 4 4 Lehmann Pat 17:32.4 8
3 7 7 McKenzie Keith 17:40.1 11
4 12 11 Nelson Jesse 18:07.9 12
5 38 37 Buck Adam 19:14.6 8
6 45 44 Bedsted Bobby 19:38.5 8
7 53 52 Irish Shawn 19:56.7 11
Rochester Lourdes
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 5 5 Kurtin Joe 17:33.5 11
2 18 17 Griffin Ryan 18:33.0 12
3 32 31 Bush Charlie 18:58.3 12
4 63 62 Atkinson Dave 20:18.1 11
5 69 68 Kuntz Jeff 20:37.3 10
6 73 72 Oeth Ben 20:55.3 10
7 78 77 Keating Nate 21:03.2 10
Rushford-Peterson/Houston
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 10 * Ranzenberger Jed 18:06.1 12
2 88 * Hammell Eric 21:28.6 8
Stewartville
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 16 15 Torgerson Nick 18:19.5 10
2 47 46 Timm Nate 19:41.8 11
3 55 54 Russell Todd 20:05.3 11
4 61 60 Timm Dylan 20:15.2 9
5 64 63 Cook Bryan 20:24.3 10
6 90 88 Tuseth Chase 21:34.7 10
7 99 97 Moen Lance 22:32.3 10
Winona Cotter
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 1 1 Mogren Max 16:58.1 12
2 15 14 Gudmastad Mark 18:15.3 11
3 21 20 Kuklinski Aaron 18:36.1 9
4 34 33 Bohn David 19:06.3 11
5 68 67 Modjeski Jerry 20:34.4 8
6 93 91 Bedtke Chris 21:54.7 11
7 94 92 Roche Jim 21:55.1 12
Zumbrota-Maz/Kenyon-Wanam
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 13 12 Campbell Jared 18:11.6 11
2 30 29 Myran Nick 18:53.3 10
3 40 39 Hadler Brent 19:26.3 9
4 72 71 Hall Jon 20:46.1 9
5 74 73 Anderson Jared 20:56.2 12
6 80 79 Meyer Andy 21:05.8 12
7 83 82 Schliep Andrew 21:08.8 12
Return to 1998 Results Page