1998 Girls Individual Results by Grade
SECTION 1A GIRLS' CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
OCTOBER 29, 1998
4000 METERS
NORTHERN HILLS GOLF COURSE ROCHESTER, MINNESOTA
HIGH SCHOOL GRADE 7
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
6 6 Bea Joanna 16:02.7 Rochester Lourdes
7 7 Skaden Nicole 16:20.1 Lewiston-Altura
14 14 Kurtin Laura 16:51.4 Rochester Lourdes
15 15 Roos Carolyn 16:51.7 Dover-Eyota/St. Charles
24 24 Mulholland Tracy 17:15.4 Plainview
29 29 Dick Terese 17:20.9 Elgin-Millville
38 38 Smith Brittnay 17:45.8 Fillmore Cent/Lanesboro
63 63 Mueller Katie 18:32.8 Dover-Eyota/St. Charles
80 79 Mast Roni 19:36.8 Byron
HIGH SCHOOL GRADE 8
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
4 4 Moyer Sandy 15:51.5 Lake City
8 8 Burg Nikki 16:35.7 La Crescent
21 21 Spring Rose 17:10.0 Winona Cotter
25 25 Stiles Melinda 17:16.4 Lewiston-Altura
30 30 Hovland Tessa 17:28.7 Rushford-Peterson/Houston
35 35 Nyson Amber 17:37.7 Cannon Falls
40 40 Strauss Nicole 17:55.1 Rochester Lourdes
42 42 Graner Anne 18:01.1 Plainview
50 50 Smith Kaelyn 18:11.6 Lewiston-Altura
52 52 Ziebell Emily 18:12.6 Rushford-Peterson/Houston
59 59 Adams Sarah 18:26.3 Dover-Eyota/St. Charles
66 66 Wagner Jasmine 18:38.3 Elgin-Millville
67 67 Hale Natalie 18:45.5 Pine Island
73 73 Colbenson Laura 19:16.5 Stewartville
81 80 Meints Jackie 19:43.3 Pine Island
94 93 Johnson Jooie 20:34.1 Cannon Falls
HIGH SCHOOL GRADE 9
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
2 2 Sviggum Marit 15:20.2 Zumbrota-Maz/Kenyon-Wanam
11 11 Hennessy Lacy 16:42.6 Lewiston-Altura
20 20 Waldow Ellen 17:09.2 Fillmore Cent/Lanesboro
23 23 Schmidt Sarah 17:12.8 Lake City
28 28 Sommers Nikki 17:20.1 Lewiston-Altura
34 34 Dawes Lisa 17:32.3 La Crescent
37 37 Holst Ashley 17:44.5 Plainview
43 43 Schmidt Katie 18:03.1 Plainview
49 49 Sviggum Carrie 18:10.6 Zumbrota-Maz/Kenyon-Wanam
54 54 Dockendorff Kari 18:19.6 La Crescent
55 55 Wieser Jackie 18:23.3 La Crescent
62 62 Nash Michelle 18:31.8 Stewartville
64 64 Thornton Kelsey 18:33.7 Rochester Lourdes
70 70 Johnson Melissa 18:58.9 Elgin-Millville
71 71 Wagner Molly 19:15.6 Elgin-Millville
72 72 Farrell Jewell 19:16.1 Cannon Falls
74 74 Shea Chelsie 19:17.2 Dover-Eyota/St. Charles
78 77 Koenig Erin 19:26.7 Stewartville
79 78 Residence Kathryn 19:34.8 Winona Cotter
82 81 Caddy Adrienne 19:49.7 Pine Island
87 86 Sexton Lindy 20:12.6 Elgin-Millville
91 90 Schmidtknecht Ashlee 20:26.1 Winona Cotter
92 91 Smars Brooke 20:27.2 Pine Island
98 97 Stinar Ranae 21:16.1 Cannon Falls
102 101 Marzolf Katie 24:08.7 Fillmore Cent/Lanesboro
HIGH SCHOOL GRADE 10
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
1 1 Colbenson Kristi 14:57.9 Rushford-Peterson/Houston
3 3 Becker Jeanie 15:40.9 Rushford-Peterson/Houston
5 5 Hoffert Paula 15:55.7 Lewiston-Altura
12 12 Lewis Misty 16:47.8 Lake City
13 13 Mensing Melissa 16:51.0 Zumbrota-Maz/Kenyon-Wanam
18 18 Mueller Katie 17:07.4 Rochester Lourdes
22 22 Janda Angela 17:10.8 Pine Island
27 27 Hadler Cindy 17:19.5 Zumbrota-Maz/Kenyon-Wanam
31 31 Fredrickson Sheila 17:30.6 Zumbrota-Maz/Kenyon-Wanam
33 33 Ode Leah 17:32.2 Dover-Eyota/St. Charles
39 39 Sandberg Meta 17:53.1 Rochester Lourdes
44 44 Nelson Camay 18:04.0 Plainview
61 61 Kasten Angie 18:28.9 Byron
68 68 Powers Jessica 18:53.9 Elgin-Millville
76 76 Webinger Leah 19:23.9 La Crescent
96 95 Johanson Arienne 20:41.4 Cannon Falls
99 98 Meyer Nicole 21:38.2 Byron
HIGH SCHOOL GRADE 11
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
9 9 Fuhrman Carie 16:41.0 Lake City
10 10 Feine Janelle 16:41.9 Stewartville
16 16 Nigon Laura 16:55.5 Rochester Lourdes
17 17 Thoe Marsha 17:07.0 Lake City
19 19 McNallan Erin 17:08.6 Elgin-Millville
26 26 Wollschlager Mary 17:19.0 Lewiston-Altura
46 46 Kitzmann Shelby 18:09.3 Zumbrota-Maz/Kenyon-Wanam
53 53 Kaehler Jill 18:17.8 Dover-Eyota/St. Charles
56 56 Halvorson Lindsey 18:24.7 Rushford-Peterson/Houston
77 * Warren Toni 19:25.5 Kingsland
84 83 Odegarden Chelsea 19:58.3 Byron
86 85 Collett Cathy 20:01.8 Fillmore Cent/Lanesboro
88 87 Thompson Amy 20:16.4 Stewartville
89 88 Becker Susie 20:23.8 Rushford-Peterson/Houston
93 92 Youdas Kristi 20:29.9 Stewartville
95 94 Maxson Trista 20:38.6 Pine Island
97 96 Bergeson Cathy 21:11.4 Winona Cotter
HIGH SCHOOL GRADE 12
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
32 32 Hedeen Valerie 17:31.6 Cannon Falls
36 36 DeRoss Ryan 17:38.0 Lake City
41 41 Harvey Deanna 17:59.7 Lake City
45 45 Hansen Bodil 18:04.2 Rushford-Peterson/Houston
47 47 Hornseth Amy 18:09.7 Plainview
48 48 Luehmann Erin 18:10.0 Dover-Eyota/St. Charles
51 51 Bursell Janice 18:12.3 La Crescent
57 57 Konzem Nikki 18:25.4 La Crescent
58 58 Vrieze Bretta 18:25.9 Zumbrota-Maz/Kenyon-Wanam
60 60 Barnholdt Jenny 18:27.1 Byron
65 65 Davis Kellie 18:36.6 Cannon Falls
69 69 Oebser Carmen 18:54.2 Plainview
75 75 Himmerich Megan 19:18.6 Byron
83 82 Predmore Kelly 19:54.6 Stewartville
85 84 Peterson Emily 20:01.0 Fillmore Cent/Lanesboro
90 89 Knox Betsy 20:25.6 Byron
100 99 Wilma Heather 23:01.6 Winona Cotter
101 100 Sheehan Ann 23:01.8 Winona Cotter
Return to 1998 Results Page