2001 Boys Individual Results by Grade
SECTION 1A BOYS' CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
OCTOBER 25, 2001
5000 METERS
NORTHERN HILLS GOLF COURSE ROCHESTER, MINNESOTA
HIGH SCHOOL GRADE 7
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
68 68 Luke Leibovich 20:59.3 Rochester Lourdes
73 73 Zach Holper 21:19.4 Elgin-Millville
83 83 Nick Adkins 21:43.9 Kingsland
104 104 Nick Feltis 23:55.0 Stewartville
107 107 Lynn Swanson 25:16.8 Hayfield
109 109 Jimmy McDermott 26:42.2 Lyle/Austin Pacelli
110 110 Stephen Colsch 27:03.6 Byron
111 111 Ryan Kaster 28:38.1 Kingsland
HIGH SCHOOL GRADE 8
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
10 10 Mike Torchia 18:32.8 Rochester Lourdes
36 36 Noah Hamer 19:47.8 Hayfield
45 45 Tony Hart 19:57.7 Plainview
50 50 Josh Gunderson 20:09.0 Lyle/Austin Pacelli
63 63 Jeremiah Feine 20:44.2 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
69 69 Jason Garvens 21:04.4 Byron
84 84 Kyle Kennedy 21:44.5 Lake City
88 88 Dan Rysavy 21:50.5 Lyle/Austin Pacelli
93 93 Brent Oelkers 22:24.1 Hayfield
106 106 Ryan Bishop 24:48.6 Lanesboro/Fillmore Centrl
HIGH SCHOOL GRADE 9
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
19 19 Dan Summerfield 19:07.0 La Crescent
27 27 Cole Welhaven 19:26.2 Rochester Lourdes
34 34 David Wollschlager 19:39.2 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
41 41 Paul Johnson 19:52.4 Chatfield
47 47 Nic Anthony 20:03.8 Stewartville
49 49 Eamonn Kingsbury 20:06.2 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
60 60 Brian Bruce 20:39.3 Pine Island
65 65 Zach Fogarty 20:48.3 Blooming Prairie
72 72 Ryan Frank 21:15.2 Stewartville
82 82 Josh Johnson 21:41.2 Stewartville
85 85 Zach Olson 21:44.9 Lake City
89 89 Mike Clobes 22:02.1 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
92 92 Bo Ties 22:23.5 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
94 94 Matt Hagen 22:28.8 Blooming Prairie
96 96 Zach Wagner 22:35.7 Elgin-Millville
99 99 Cale Doty 22:50.9 Stewartville
HIGH SCHOOL GRADE 10
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
2 2 Chris Erichsen 17:27.0 Kingsland
4 4 Seth Webinger 17:48.3 La Crescent
8 8 Dan Garvens 18:11.6 Byron
12 12 Andy Soteros 18:36.7 Lake City
33 33 Brandon Reiter 19:38.7 Elgin-Millville
42 42 Matt Johnson 19:52.8 Winona Cotter
51 51 Kyle Daniels 20:15.8 Cannon Falls
52 52 Luke Nelson 20:21.3 Blooming Prairie
66 66 T.J. Parlin 20:49.6 Lyle/Austin Pacelli
77 77 Darin Walbruch 21:33.0 Byron
105 105 Kyle Kuster 24:24.2 Hayfield
108 108 Shawn Pfeil 25:38.7 Lyle/Austin Pacelli
HIGH SCHOOL GRADE 11
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
1 1 Pat Lehmann 17:09.9 Plainview
6 6 Adam Buck 17:56.3 Plainview
13 13 Nate Smith 18:39.0 La Crescent
14 14 Corey Busch 18:47.8 La Crescent
15 15 Jerry Modjeski 18:49.3 Winona Cotter
16 16 Bobby Bedsted 18:59.5 Plainview
18 18 Peter Yates 19:06.5 La Crescent
20 20 Adam Frye 19:08.1 Chatfield
22 22 Kevin Denn 19:13.3 Lake City
23 23 Andy Drees 19:13.8 Kingsland
24 24 Andy Jorde 19:20.8 Winona Cotter
25 25 Mike Marek 19:25.2 Winona Cotter
26 26 Tyler Johnstone 19:25.6 Winona Cotter
28 28 Ben Bennick 19:26.9 Winona Cotter
29 29 Bryan Oelkers 19:27.8 Hayfield
32 32 Nick Lien 19:36.2 Plainview
37 37 Chris Makoutz 19:50.2 Elgin-Millville
43 43 Scott Ewen 19:53.0 Rochester Lourdes
44 44 Justin Kaster 19:57.4 Kingsland
46 46 William Winter 19:59.7 Kingsland
55 55 John Rasmussen 20:27.4 Hayfield
56 56 Andrew Howard 20:28.1 Rochester Lourdes
59 59 Doug Wencl 20:38.9 Blooming Prairie
61 61 Ben Hansen 20:41.0 Blooming Prairie
62 62 Mike Queensland 20:43.1 Kingsland
67 67 Erin McIntosh 20:55.8 Rochester Lourdes
71 71 Dan Byrne 21:11.3 Lanesboro/Fillmore Centrl
74 74 Bryan Grimley 21:20.3 Lake City
76 76 Dan Lucas 21:23.5 Stewartville
78 78 Niklas Wassmann 21:34.1 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
97 97 Micah Flodeen 22:36.1 Cannon Falls
100 100 Brad Weis 23:14.0 Pine Island
101 101 Brandon LeBeau 23:44.5 Elgin-Millville
102 102 Kent Mulliner 23:50.0 Byron
HIGH SCHOOL GRADE 12
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
3 3 Matt Hareldson 17:45.5 Chatfield
5 5 Joe Gunderson 17:50.0 Hayfield
7 7 Adam Anderson 17:57.1 Plainview
9 9 Andy Boisjolie 18:28.6 Lyle/Austin Pacelli
11 11 Pat Holahan 18:36.4 Lake City
17 17 Aaron Kuklinski 19:05.1 Winona Cotter
21 21 Tyler Heibel 19:12.7 Lanesboro/Fillmore Centrl
30 30 Ryan Fritz 19:29.7 Cannon Falls
31 31 Luke Thompson 19:31.5 Lake City
35 35 Keith Koser 19:46.1 Pine Island
38 38 Joe Dockendorff 19:50.9 La Crescent
39 39 Cory Johnson 19:51.7 Cannon Falls
40 40 Andy Wallace 19:52.1 Plainview
48 48 Chris Miller 20:04.8 Rochester Lourdes
53 53 Pat Otterness 20:22.3 Cannon Falls
54 54 Jeff Storlie 20:25.4 La Crescent
57 57 Andy Wurst 20:33.8 Blooming Prairie
58 58 Issam Ismaili 20:36.2 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
64 64 Christian Kohs 20:47.4 Elgin-Millville
70 70 Nick Mast 21:07.6 Byron
75 75 Craig Taylor 21:20.7 Chatfield
79 79 Justin Marsh 21:34.6 Chatfield
80 80 Mitch Mast 21:39.4 Byron
81 81 Brandon Dean 21:40.7 Cannon Falls
86 86 Travis Curlee 21:47.6 Pine Island
87 87 Brian Fabian 21:50.2 Lanesboro/Fillmore Centrl
90 90 Tim McNallan 22:13.8 Elgin-Millville
91 91 Ryan Klemmensen 22:19.3 Blooming Prairie
95 95 Remo Kaelin 22:33.9 Lanesboro/Fillmore Centrl
98 98 Adom Rohr 22:36.9 Cannon Falls
103 103 Phil Salvo 23:53.2 Pine Island
Return to 2001 Results Page