2006 Boys Individual Results by Time
SECTION 1A BOYS' CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
OCTOBER 26, 2006
5000 METERS
NORTHERN HILLS GOLF COURSE ROCHESTER, MINNESOTA
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME PACE GRADE SCHOOL
1 1 Donny Wasinger 16:23.2 5:17 11 Winona Cotter
2 2 Dustin Franta 16:36.9 5:21 12 La Crescent
3 3 Tom Pesch 16:58.9 5:28 11 Plainview-Elgin-Millville
4 4 Luke Leibovich 17:06.4 5:30 12 Rochester Lourdes
5 5 Sam Meyer 17:12.4 5:32 12 Kingsland
6 6 Alex Nsengimana 17:14.9 5:33 12 Winona Cotter
7 7 Ian Campbell 17:16.3 5:34 12 Blooming Prairie
8 8 Ali Khalili 17:19.2 5:35 11 Byron
9 9 Justin Scherbring 17:22.7 5:36 12 Hayfield
10 10 Patrick Sitzer 17:24.8 5:36 12 Rochester Lourdes
11 11 Thomas Thornton 17:42.3 5:42 11 Byron
12 12 Dallas Davidson 17:43.3 5:42 11 Kingsland
13 13 Cole Hanson 17:43.8 5:42 11 Stewartville
14 14 Alex Thornton 17:48.2 5:44 11 Byron
15 15 Kyle Hart 17:50.1 5:44 12 Plainview-Elgin-Millville
16 16 Brian Conover 17:54.2 5:46 10 Winona Cotter
17 17 Aaron Haley 17:54.5 5:46 8 Plainview-Elgin-Millville
18 18 Nathan Conroy 17:55.4 5:46 9 Hayfield
19 19 Matt Meilner 17:57.0 5:47 11 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
20 20 Isaac Pederson 17:58.6 5:47 12 Lake City
21 21 Kyle Link 18:01.7 5:48 12 Winona Cotter
22 22 Jake Snyder 18:04.0 5:49 11 Lake City
23 23 Mark Freund 18:04.3 5:49 10 Rochester Lourdes
24 24 Andy Dockendorff 18:11.6 5:51 11 La Crescent
25 25 Mike Resman 18:12.3 5:52 11 Rochester Lourdes
26 26 Nate Cole 18:14.4 5:52 11 Stewartville
27 27 Nate Weigel 18:15.4 5:53 12 Rochester Lourdes
28 28 Chris Moyer 18:16.1 5:53 9 Lake City
29 29 Alex Martin 18:18.1 5:53 11 Lake City
30 30 Michael Orte 18:20.3 5:54 10 Stewartville
31 31 Steve Pyfferoen 18:21.8 5:55 9 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
32 32 Aaron Gernes 18:22.7 5:55 12 Winona Cotter
33 33 Derek Mulhern 18:25.0 5:56 11 Kingsland
34 34 Paul Alness 18:27.8 5:57 10 Plainview-Elgin-Millville
35 35 Tommy Carr 18:30.2 5:57 9 Rochester Lourdes
36 36 Josh Crowley 18:32.9 5:58 12 Rochester Lourdes
37 37 Carl Calabrese 18:33.9 5:59 11 Kingsland
38 38 Daryn York 18:37.8 6:00 11 Lake City
39 39 Brandon Cole 18:46.5 6:03 9 Stewartville
40 40 Corde Sommers 18:46.8 6:03 9 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
41 * Josh Watson 18:49.2 6:04 12 Wabasha-Kellogg
42 41 Shrikar Rajagopal 18:51.4 6:04 12 La Crescent
43 42 Jeremy Hild 18:52.0 6:04 10 Chatfield
44 43 Kyle Johnson 18:54.5 6:05 8 Byron
45 44 Steve Ahles 18:57.1 6:06 11 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
46 45 Mike Wolter 18:57.7 6:06 10 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
47 46 Matthew Voltin 18:58.0 6:06 12 Hayfield
48 47 Doug Pflaum 18:58.6 6:07 9 Lake City
49 48 Luke Meilner 19:02.6 6:08 9 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
50 49 Isaac Hollermann 19:04.3 6:08 9 Chatfield
51 50 Brandon Guderian 19:07.1 6:09 11 Chatfield
52 * Colin Sheehan 19:08.3 6:10 10 Lyle/Austin Pacelli
53 51 Dave Tomlinson 19:09.5 6:10 11 Byron
54 52 John Pilla 19:11.5 6:11 11 Pine Island
55 53 Jacob DeMarais 19:21.2 6:14 11 Winona Cotter
56 54 Matt Kaster 19:21.8 6:14 12 Kingsland
57 55 Austin Wagner 19:23.1 6:14 10 La Crescent
58 56 Dylan Limmer 19:24.4 6:15 9 Lake City
59 57 Clint Freiheit 19:30.8 6:17 8 Hayfield
60 58 Matt Wolfe 19:33.3 6:18 11 Winona Cotter
61 59 Seth Huiras 19:34.2 6:18 10 Stewartville
62 60 Ben Trnka 19:39.5 6:20 12 La Crescent
63 * Max Burns 19:45.2 6:22 12 Wabasha-Kellogg
64 * Greg Schumacher 19:47.4 6:22 11 Wabasha-Kellogg
65 61 Jarid Wessels 19:47.8 6:22 11 Kingsland
66 62 Tony Dockendorff 19:48.8 6:23 11 La Crescent
67 63 Eric Anderson 19:49.1 6:23 8 Byron
68 64 Nathan Vorwerk 19:54.8 6:25 8 Kingsland
69 65 Cody Kitzman 19:56.5 6:25 9 Plainview-Elgin-Millville
70 66 Ben Van Ess 20:05.3 6:28 8 Stewartville
71 67 Jordan Borowski 20:06.3 6:28 10 Byron
72 * Adam Darling 20:08.0 6:29 11 Lanesboro/Fillmore Centrl
73 68 Aaron Bye 20:10.2 6:30 10 Pine Island
74 69 Alex Growette 20:16.1 6:31 11 Cannon Falls
75 70 James Salerno 20:19.2 6:32 10 Chatfield
76 71 Nick Walters 20:20.1 6:33 11 Pine Island
77 72 Brandon Oelkers 20:20.4 6:33 10 Hayfield
78 * Jimmy McDermott 20:25.9 6:35 12 Lyle/Austin Pacelli
79 73 Hugh Manahan 20:26.9 6:35 11 Chatfield
80 74 John Doron 20:28.0 6:35 9 Hayfield
81 75 Josh Miller 20:28.8 6:36 12 Pine Island
82 76 Damian Smith 20:30.3 6:36 11 Pine Island
83 77 Jake Elwood 20:33.6 6:37 8 Blooming Prairie
84 78 Mitchell Doane 20:35.6 6:38 12 Plainview-Elgin-Millville
85 79 Tim Boecker 20:36.6 6:38 9 Blooming Prairie
86 80 Ben Mesick 20:38.2 6:39 9 Chatfield
87 81 Roman Young 20:41.2 6:40 10 Chatfield
88 82 Tyler Bisbee 20:41.9 6:40 12 Stewartville
89 * W. T. Sermeus 20:51.8 6:43 11 Lanesboro/Fillmore Centrl
90 * David Garrison 20:53.0 6:43 9 Lanesboro/Fillmore Centrl
91 83 Ryan Anderson 20:53.3 6:43 12 Triton
92 84 Josh Schroeder 20:54.5 6:44 9 New Richland-H-E-G
93 85 Andrew Kriske 21:12.4 6:50 11 Pine Island
94 86 Justin Kruse 21:22.1 6:53 11 Cannon Falls
95 87 Derek Weringa 21:27.0 6:54 8 Blooming Prairie
96 * Michael Bergstrom 21:35.3 6:57 9 Lyle/Austin Pacelli
97 88 Andrew Grant 21:37.9 6:58 8 Blooming Prairie
98 89 Mark Thorson 21:39.9 6:58 12 Blooming Prairie
99 90 Brandon Schlaak 21:51.6 7:02 12 New Richland-H-E-G
100 91 Richard Diesslin 21:57.7 7:04 9 Plainview-Elgin-Millville
101 92 Gabe Fate 22:03.0 7:06 12 Triton
102 93 Michael Kuehn 22:05.3 7:07 8 Hayfield
103 94 David Lund 22:20.6 7:12 11 Pine Island
104 95 Daniel Hansen 22:32.1 7:15 8 Blooming Prairie
105 96 Jace Rohloff 22:36.9 7:17 9 Cannon Falls
106 97 Nic Barnett 22:40.9 7:18 12 New Richland-H-E-G
107 98 Matt Bartsch 23:14.5 7:29 11 New Richland-H-E-G
108 99 Gareth Johnson 23:20.7 7:31 12 Triton
109 100 Aaron Naatz 24:08.2 7:46 12 Cannon Falls
110 101 Josh Beatty 24:11.3 7:47 11 New Richland-H-E-G
111 * Evan Seifert 25:58.8 8:22 8 Wabasha-Kellogg
112 102 Jeff Koch 27:00.4 8:42 11 Cannon Falls
113 103 Adam Anderson 27:12.2 8:45 7 Triton
114 104 Sean O'Connor 27:13.7 8:46 12 Cannon Falls
115 105 Tim Johnson 28:19.3 9:07 12 Triton
Return to 2006 Results Page