2006 Girls Individual Results by Grade
SECTION 1A GIRLS' CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
OCTOBER 26, 2006
4000 METERS
NORTHERN HILLS GOLF COURSE ROCHESTER, MINNESOTA
HIGH SCHOOL GRADE 7
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME PACE SCHOOL
24 24 Molly Dunlap 16:46.5 6:45 La Crescent
35 34 Karen Sass 17:11.5 6:55 Chatfield
37 36 Danielle Krueger 17:16.4 6:57 New Richland-H-E-G
47 44 Tricia DeBoer 17:45.1 7:09 Blooming Prairie
56 52 Kelsey Kubista 18:03.9 7:16 Blooming Prairie
62 58 Sarah Costello 18:12.2 7:19 Chatfield
66 61 Melanie Woods 18:15.6 7:21 Kingsland
77 * Victoria Joblinksi 18:51.5 7:35 Lyle/Austin Pacelli
100 89 Ashley Bauman 20:51.0 8:23 New Richland-H-E-G
101 * Whitney Hinz 20:55.4 8:25 Lyle/Austin Pacelli
HIGH SCHOOL GRADE 8
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME PACE SCHOOL
12 12 Carlye Guzman 16:12.1 6:31 La Crescent
33 32 Melissa Hurley 17:05.8 6:53 Chatfield
46 43 Courtney Richardson 17:41.0 7:07 Lake City
64 * Laura Grant 18:14.9 7:21 Pine Island
65 60 Jessica Williams 18:15.3 7:21 Hayfield
71 65 Jessica Rueber 18:35.5 7:29 Plainview-Elgin-Millville
75 69 Brianna Borgschatz 18:45.3 7:33 Byron
80 73 Sarah Brevick 18:54.0 7:36 Chatfield
90 80 Alana Padron 19:35.1 7:53 Hayfield
94 84 Lydia Graddy 20:04.0 8:04 Byron
97 * Caitlin Anderson 20:23.0 8:12 Triton
HIGH SCHOOL GRADE 9
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME PACE SCHOOL
15 15 April Conniff 16:21.6 6:35 La Crescent
17 17 Lilia Pederson 16:22.9 6:36 Lake City
28 28 Michelle Ruberg 16:56.9 6:49 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
29 29 Alexa Zerbe 16:57.6 6:49 Byron
34 33 Janna Mason 17:08.7 6:54 Rochester Lourdes
48 45 Gretchen Pernu 17:46.3 7:09 Plainview-Elgin-Millville
59 55 Nicole Kirkvold 18:10.4 7:19 Winona Cotter
60 56 Anna Thackeray 18:10.8 7:19 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
61 57 Brianna Dale 18:11.5 7:19 Lake City
68 63 Amanda Kruger 18:16.3 7:21 Plainview-Elgin-Millville
74 68 Kelsey Johnson 18:43.4 7:32 Hayfield
78 71 Kelcie Driessen 18:52.2 7:36 Blooming Prairie
79 72 Jenna Paulson 18:52.4 7:36 Blooming Prairie
91 81 Ashley Mortenson 19:37.9 7:54 New Richland-H-E-G
98 87 Nikky Peters 20:38.1 8:18 Cannon Falls
111 * Brandi Mayer 23:10.2 9:19 Triton
HIGH SCHOOL GRADE 10
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME PACE SCHOOL
2 2 Kelsey Torchia 15:47.0 6:21 Rochester Lourdes
3 3 Nicola Franta 15:48.0 6:21 La Crescent
5 5 Katie Wurst 15:53.6 6:24 Lake City
6 6 Kyle Blakeslee 15:57.2 6:25 Cannon Falls
7 7 Danielle Anshus 15:58.9 6:26 Chatfield
8 8 Emily Altrichter 16:02.0 6:27 Rochester Lourdes
9 9 Sara Wasinger 16:08.0 6:30 Winona Cotter
10 10 Molly Rea 16:08.9 6:30 Rochester Lourdes
18 18 Deana Petersen 16:23.7 6:36 La Crescent
20 20 Emily Eberle 16:35.3 6:40 Kingsland
23 23 Gayle Makoutz 16:41.1 6:43 Lake City
27 27 Kayli Hareldson 16:55.8 6:49 Chatfield
32 31 Kristie Mueller 17:03.7 6:52 Rochester Lourdes
42 41 Rachelle Ruberg 17:31.5 7:03 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
43 * Brittany Nordland 17:32.5 7:04 Pine Island
44 * Melody Olstad 17:36.2 7:05 Lanesboro/Fillmore Centrl
49 46 Molly Bisbee 17:50.2 7:11 Stewartville
50 47 Amanda Fry 17:55.4 7:13 Plainview-Elgin-Millville
54 50 Shanda Demorest 18:01.5 7:15 La Crescent
70 * Emily Rysavy 18:30.6 7:27 Lyle/Austin Pacelli
73 67 Heather Schmit 18:41.5 7:31 New Richland-H-E-G
85 * Carmen Short 19:11.7 7:43 Wabasha-Kellogg
88 78 Sara Olson 19:18.4 7:46 Byron
92 82 Rachel Chase 19:41.0 7:55 Chatfield
104 92 Emily Coil 21:37.7 8:42 New Richland-H-E-G
HIGH SCHOOL GRADE 11
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME PACE SCHOOL
1 1 Kristin Ostrem 15:36.5 6:17 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
11 11 Kelsey Dieterman 16:10.4 6:30 Lake City
16 16 Stephanie Smith 16:22.2 6:35 Winona Cotter
19 19 Amanda Holmen 16:28.3 6:38 Kingsland
21 21 Kathleen Freiheit 16:38.7 6:42 Hayfield
36 35 Kelsey Capelle 17:12.3 6:55 Kingsland
38 37 Emily Sharpe 17:20.9 6:59 Winona Cotter
40 39 Wendi Irlbeck 17:29.9 7:02 Stewartville
41 40 Brittany Rodgers 17:31.1 7:03 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
45 42 Brean Rodgers 17:37.7 7:06 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
53 * Kristin Bunge 18:01.1 7:15 Lanesboro/Fillmore Centrl
57 53 Karla Bennett 18:04.6 7:16 Cannon Falls
58 54 Claire Zabel 18:05.5 7:17 Plainview-Elgin-Millville
63 59 Shannon Dale 18:13.7 7:20 Lake City
67 62 Emily Kroening 18:15.9 7:21 Plainview-Elgin-Millville
81 * Erin Gibbons 18:56.1 7:37 Pine Island
82 74 Liz Dinesen 18:56.4 7:37 Cannon Falls
84 * Ally Lynne 19:06.6 7:41 Lanesboro/Fillmore Centrl
86 76 Elizabeth Peine 19:12.7 7:44 Cannon Falls
96 86 Michelle Kirkvold 20:17.4 8:10 Winona Cotter
102 90 Gillian Rendahl 21:19.9 8:35 Winona Cotter
103 91 Tana Ruzicka 21:26.6 8:38 Cannon Falls
109 * Lindsey Jacobsen 22:04.0 8:53 Lyle/Austin Pacelli
110 * Amanda Richer 22:12.0 8:56 Triton
HIGH SCHOOL GRADE 12
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME PACE SCHOOL
4 4 Katy Torchia 15:51.2 6:23 Rochester Lourdes
13 13 Ashley Altrichter 16:15.8 6:33 Rochester Lourdes
14 14 Emily Dee 16:17.0 6:33 Stewartville
22 22 Anna Becker 16:39.9 6:42 Lewstn-Altra/Rshfrd-Ptrsn
25 25 Andrea McHenry 16:51.1 6:47 Stewartville
26 26 Karla Lewer 16:54.3 6:48 New Richland-H-E-G
30 30 Audrey Allmann 17:00.6 6:51 Kingsland
31 * Melissa Gudmundson 17:00.9 6:51 Lanesboro/Fillmore Centrl
39 38 Nicole Manemann 17:21.9 6:59 Plainview-Elgin-Millville
51 48 Amanda Larson 17:59.3 7:14 Byron
52 49 Kari Peterson 17:59.7 7:14 Blooming Prairie
55 51 Kelsey Johnson 18:03.2 7:16 Byron
69 64 Anne Guthrie 18:18.0 7:22 La Crescent
72 66 Allison Kirkvold 18:38.4 7:30 Winona Cotter
76 70 Faith Rasmussen 18:46.9 7:33 Hayfield
83 75 Kaitlin Krug 19:04.3 7:40 Stewartville
87 77 Kate Fogarty 19:18.1 7:46 Blooming Prairie
89 79 Cheri Hecimovich 19:23.5 7:48 Hayfield
93 83 Chelsie Hansen 19:56.6 8:01 Blooming Prairie
95 85 Allyson Beyer 20:06.8 8:06 Stewartville
99 88 Ashley Tart 20:48.4 8:22 Kingsland
105 93 Anna Szuberski 21:43.3 8:44 Byron
106 * Rachel Lyke 21:48.4 8:46 Triton
107 94 Amanda Bly 21:50.7 8:47 Kingsland
108 95 Kelly Byron 21:56.0 8:50 New Richland-H-E-G
Return to 2006 Results Page