1988 Boys Individual Results by Time
REGION 1A BOYS' CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
OCTOBER 27, 1988
5000 METERS
NORTHERN HILLS GOLF COURSE ROCHESTER, MN
FINISH ORDER
IND TEAM NAME TIME GRADE SCHOOL
1 1 Omar Mahdi 16:57.8 12 Winona Cotter
2 2 Navarro Chago 16:58.5 10 Rochester Lourdes
3 3 Bothun Erik 17:11.8 12 Elgin-Millville
4 4 Klindworth Bob 17:18.2 12 Lake City
5 5 Edwards Dave 17:20.5 12 Winona Cotter
6 6 Anderson Scott 17:31.5 10 Elgin-Millville
7 7 Omar Ali 17:34.4 11 Winona Cotter
8 8 Miller Eric 17:35.6 12 Zumbrota-Mazeppa/Kenyon
9 9 Parry Jim 17:36.5 12 Stewartville
10 10 Lovejoy Kent 17:41.5 12 St. Charles/Dover-Eyota
11 11 Spring Francis 17:44.0 10 Winona Cotter
12 12 Brennan Mike 17:49.6 11 Rochester Lourdes
13 13 Bruggeman Jared 17:57.5 12 LaCrescent
14 14 Allen David 17:58.1 10 St. Charles/Dover-Eyota
15 15 Coyle Dan 17:59.7 12 Austin Pacelli
16 16 Anderson Kent 18:04.4 9 Stewartville
17 17 Daood Chris 18:06.5 12 Elgin-Millville
18 18 Cogswell Trevor 18:09.2 11 Plainview
19 19 Brickner Jim 18:12.0 12 Winona Cotter
20 20 Navarro Cheto 18:15.7 12 Rochester Lourdes
21 21 Rauk Randall 18:16.4 12 Zumbrota-Mazeppa/Kenyon
22 22 Baardseth Joel 18:17.5 11 LaCrescent
23 23 Himmer Mark 18:18.1 11 Elgin-Millville
24 24 Buss Mike 18:21.2 12 Pine Island
25 25 Burt Matt 18:23.2 9 Pine Island
26 26 Sundberg Sean 18:25.4 11 Byron
27 27 Gaustad Mark 18:27.8 11 Byron
28 28 Hampl Marc 18:31.0 10 Zumbrota-Mazeppa/Kenyon
29 29 Daood Jeff 18:35.3 11 Elgin-Millville
30 30 Hoadley Mike 18:39.2 12 LaCrescent
31 31 Spears Tom 18:40.4 10 Rochester Lourdes
32 32 Pulk Dennis 18:40.7 12 Winona Cotter
33 33 Persons Chad 18:42.7 11 St. Charles/Dover-Eyota
34 34 Schmidtknedt Shawn 18:47.5 10 Waseca
35 35 Kerwin Scott 18:49.6 10 Rochester Lourdes
36 36 Tomashek Steve 18:50.0 12 Winona Cotter
37 37 Heather Trent 18:50.5 11 St. Charles/Dover-Eyota
38 38 Keller Paul 18:53.6 11 Byron
39 39 Kroening Amos 18:54.6 10 Elgin-Millville
40 40 Nelson Aaron 18:55.9 12 Lake City
41 41 Wieser Todd 18:58.6 10 LaCrescent
42 42 Lehman Eric 19:00.4 10 Waseca
43 43 Prigge Jeremiah 19:02.7 10 Lewiston
44 44 Lejcher Andy 19:06.6 10 Pine Island
45 45 Steffenhagen Ryan 19:13.9 11 Lake City
46 46 Dunn Brad 19:15.5 10 Zumbrota-Mazeppa/Kenyon
47 47 Strusz Steve 19:16.0 12 Zumbrota-Mazeppa/Kenyon
48 48 Welch Morry 19:16.6 11 LaCrescent
49 49 Hartzell Chris 19:17.8 9 St. Charles/Dover-Eyota
50 50 Mueller Travis 19:21.8 11 LaCrescent
51 51 Currit Nate 19:22.8 10 Byron
52 52 Malotke Karl 19:23.1 11 Lewiston
53 53 Coyle Dave 19:25.7 10 Austin Pacelli
54 54 Hutchinson Mike 19:25.9 11 Stewartville
55 55 Clark Josh 19:28.4 12 LaCrescent
56 56 Klavetter Mead 19:37.4 11 Plainview
57 57 Rogness Ryan 19:39.8 9 Rochester Lourdes
58 58 Holtz Chris 19:41.3 10 Kasson-Mantorville
59 59 Schierts Jason 19:41.9 12 Lake City
60 60 Monosmith Brian 19:45.1 9 Pine Island
61 61 Hanson Matt 19:46.0 12 Waseca
62 62 Bornemann Brian 19:49.8 12 St. Charles/Dover-Eyota
63 63 Bystrom James 19:50.4 9 Plainview
64 64 Storm Charles 19:50.8 12 Lewiston
65 65 Kobs Scott 19:51.2 12 Lake City
66 * Nesdahl Dan 19:51.6 11 Ellen-Gen/New Rich-Hart
67 66 Wente Pat 19:52.6 11 Rochester Lourdes
68 67 Goplin Brian 19:55.3 11 Pine Island
69 68 Boettcher Mike 19:56.0 10 St. Charles/Dover-Eyota
70 69 Hollman Joe 19:57.4 12 Lake City
71 70 Stelling Rick 19:58.9 12 Elgin-Millville
72 71 Eversman Robby 20:00.4 8 Plainview
73 72 McPartlin Dave 20:01.5 9 Waseca
74 73 Gronseth Mike 20:07.6 11 Byron
75 74 Beers Shane 20:10.8 8 Austin Pacelli
76 75 Prenzlow Chad 20:11.2 10 Kasson-Mantorville
77 76 Gamborg Morten 20:11.9 12 Kasson-Mantorville
78 77 Lenz Brian 20:16.0 11 Stewartville
79 78 Garry Tim 20:18.3 11 Austin Pacelli
80 79 Cavagnetto Andy 20:23.6 7 Plainview
81 80 Holst Tanner 20:24.6 9 Plainview
82 81 Doughty Scott 20:28.3 7 Plainview
83 82 Eckerman Chris 20:35.0 11 Stewartville
84 83 Hager Jon 20:38.0 7 Lake City
85 84 McEldowney Troy 20:38.5 10 Kasson-Mantorville
86 85 Teskey JJ 20:39.6 10 Waseca
87 86 Morrow Brian 20:40.4 10 Zumbrota-Mazeppa/Kenyon
88 * Lee Eric 20:40.7 11 Ellen-Gen/New Rich-Hart
89 87 Lindow Ryan 20:47.7 10 Stewartville
90 88 Mueller Ted 20:51.6 9 Lewiston
91 89 Hausken Matt 21:01.0 10 Pine Island
92 90 Jensen Hans 21:02.9 9 Stewartville
93 91 Prigge Mike 21:04.0 12 Kasson-Mantorville
94 92 Boes Andy 21:07.9 9 Austin Pacelli
95 93 Cabaya Ty 21:09.1 9 Byron
96 94 Morgan Shane 21:16.4 10 Byron
97 95 Mueller James 21:20.1 11 Lewiston
98 96 VanWalsteyn David 21:30.6 12 Lewiston
99 97 Sykora Steve 21:33.9 10 Waseca
100 98 Wood Eric 21:38.5 12 Waseca
101 99 Biederman Aaron 21:44.5 8 Austin Pacelli
102 100 Roberts Joe 21:49.1 8 Pine Island
103 * Bice Shane 21:56.8 12 Ellen-Gen/New Rich-Hart
104 101 Packard Mark 22:01.9 10 Kasson-Mantorville
105 102 Strain Brandon 22:04.6 10 Kasson-Mantorville
106 103 Bickler Justin 22:08.5 7 Austin Pacelli
Return to 1988 Results Page