1995 Boys Individual Results by Grade
SECTION 1A BOYS' CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
OCTOBER 26, 1995
5000 METERS
ROY WATSON SPORTS COMPLEX ROCHESTER, MINNESOTA
HIGH SCHOOL GRADE 7
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
61 60 Mattke Chris 19:41.4 Elgin-Millville
66 65 Larson Jeremy 19:46.6 Filmore Central/Lanesboro
103 100 Hemann Jason 22:21.9 Kasson-Mantorville
HIGH SCHOOL GRADE 8
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
45 45 Theel Mark 19:01.6 Elgin-Millville
81 80 Lanners Corey 20:15.4 Pine Island
83 82 Larson Ben 20:23.0 Filmore Central/Lanesboro
85 84 Haugerud Charlie 20:25.9 Filmore Central/Lanesboro
105 102 Swan Ryan 22:26.4 Pine Island
HIGH SCHOOL GRADE 9
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
21 21 Johnson Sam 18:04.6 La Crescent
30 30 Mulholland Dustin 18:27.2 Plainview
46 46 Maercklein Will 19:01.9 Elgin-Millville
57 56 Griffin Ryan 19:24.6 Rochester Lourdes
74 73 Reisetter Jed 19:58.3 Lewiston-Altura
76 75 Meyer Andy 20:09.9 Zumbrota-Maz/Kenyon/Wanam
79 78 Gill Jason 20:14.4 Zumbrota-Maz/Kenyon/Wanam
86 * Ranzenberger Jed 20:29.6 Rushford-Peterson/Houston
91 89 Johnson Nathon 20:57.5 Cannon Falls/Randolph
95 93 Larson Tait 21:04.3 Filmore Central/Lanesboro
99 97 Walbruch Adam 21:28.5 Byron
101 * Scheu Jim 21:55.3 Rushford-Peterson/Houston
104 101 Schroeder Brian 22:26.2 Filmore Central/Lanesboro
HIGH SCHOOL GRADE 10
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
2 2 Larson Phil 17:01.1 Rochester Lourdes
5 5 Dick Matt 17:11.0 Elgin-Millville
8 8 Moyer Joe 17:29.6 Lake City
13 13 Einerwold Brett 17:43.9 La Crescent
16 16 Weinrich Chris 17:50.4 Lake City
17 17 Strei Mike 17:56.3 Stewartville
19 19 Heins Dan 18:00.3 Plainview
26 26 Diercks Damon 18:19.6 Byron
33 33 Workman Ryan 18:35.0 Lewiston-Altura
34 34 Duggan Josh 18:35.7 La Crescent
35 35 Kingsbury Jason 18:36.9 Lewiston-Altura
37 37 Thies Jim 18:39.6 Cannon Falls/Randolph
39 39 Heide Jon 18:50.3 Pine Island
48 48 Dittfach Jon 19:04.5 Lake City
50 49 Meyers Joel 19:05.8 Dover-Eyota/St. Charles
51 50 Shaw Nick 19:06.3 Winona Cotter
52 51 Fleming Erik 19:07.6 Zumbrota-Maz/Kenyon/Wanam
53 52 Heichel Tadd 19:08.0 La Crescent
59 58 Lundell Eric 19:33.9 Cannon Falls/Randolph
64 63 Boelter Chad 19:43.3 Byron
68 67 Heydmann Philip 19:48.2 Zumbrota-Maz/Kenyon/Wanam
70 69 Schatz Austin 19:51.0 Stewartville
71 70 Fuller Justin 19:53.6 Dover-Eyota/St. Charles
75 74 Nelson Zach 20:08.5 Byron
77 76 Hofstadt Brandon 20:10.4 Cannon Falls/Randolph
84 83 Lanners Justin 20:25.7 Pine Island
88 86 Roche Joe 20:36.6 Winona Cotter
93 91 Dunn Jacob 21:03.3 Dover-Eyota/St. Charles
94 92 Ballard Nick 21:04.0 Kasson-Mantorville
98 96 Barnholdt Chris 21:21.9 Byron
100 98 Rossow Kevin 21:42.2 Pine Island
106 103 Wilbur Chris 25:04.7 Kasson-Mantorville
HIGH SCHOOL GRADE 11
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
4 4 Schwanke Brian 17:05.6 Rochester Lourdes
7 7 Webinger Ethan 17:29.0 La Crescent
10 10 Banse Ryan 17:31.9 La Crescent
12 12 Thompson Joe 17:42.3 Lake City
14 14 Wheeler Seth 17:47.1 Lake City
22 22 Sinn Brent 18:11.1 Dover-Eyota/St. Charles
23 23 Jones Shane 18:14.8 Rochester Lourdes
31 31 Owen Jim 18:29.1 Stewartville
36 36 Bedsted Chris 18:38.9 Plainview
40 40 Donohue Tom 18:51.3 Stewartville
44 44 Speltz Ben 19:00.2 Lewiston-Altura
54 53 Dewey Alan 19:08.3 Plainview
55 54 Andring Tim 19:16.5 Dover-Eyota/St. Charles
56 55 Glomski Dave 19:16.8 Lake City
60 59 Dick Jason 19:40.7 Elgin-Millville
65 64 Johnson Bobby 19:44.9 Cannon Falls/Randolph
67 66 Schollmeier Mike 19:47.9 Lewiston-Altura
72 71 Eversman Aaron 19:54.1 Plainview
73 72 Nelson Zach 19:54.3 Stewartville
78 77 Kimber Sam 20:12.3 Winona Cotter
96 94 Berg James 21:12.0 Filmore Central/Lanesboro
HIGH SCHOOL GRADE 12
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
1 1 Owen Jason 16:28.5 Stewartville
3 3 Hall Dan 17:02.3 Rochester Lourdes
6 6 Bolster Mark 17:26.0 Kasson-Mantorville
9 9 Durgin Randy 17:30.9 Plainview
11 11 Hohenstein Dan 17:40.7 Winona Cotter
15 15 Tillmann Jacob 17:48.6 Lake City
18 18 Kuhlmann Nick 17:59.1 Byron
20 20 Knaup Kyle 18:03.2 Elgin-Millville
24 24 Snyder Seth 18:15.9 Byron
25 25 Getschmann Eric 18:19.2 Plainview
27 27 Downes Mike 18:22.0 Zumbrota-Maz/Kenyon/Wanam
28 28 Dick Pat 18:24.4 Elgin-Millville
29 29 Andring Cory 18:25.4 Dover-Eyota/St. Charles
32 32 Haugerud Mark 18:32.6 Filmore Central/Lanesboro
38 38 Wieser Skip 18:46.9 La Crescent
41 41 Arnold Matt 18:54.6 Dover-Eyota/St. Charles
42 42 Callister Matt 18:55.8 Cannon Falls/Randolph
43 43 Rahman Jeff 18:59.0 Cannon Falls/Randolph
47 47 Gill Travis 19:03.2 Zumbrota-Maz/Kenyon/Wanam
49 * Poppe Krist 19:05.0 Rushford-Peterson/Houston
58 57 Olson Matt 19:32.8 Winona Cotter
62 61 Ungruhe Markus 19:42.0 Zumbrota-Maz/Kenyon/Wanam
63 62 Willkomm Kurt 19:42.6 Rochester Lourdes
69 68 Bromeland Joe 19:49.4 Lewiston-Altura
80 79 Speltz Drew 20:15.0 Lewiston-Altura
82 81 Kernler Matt 20:16.2 Stewartville
87 85 Good Jonathan 20:34.5 Rochester Lourdes
89 87 Mohan Mike 20:46.8 Winona Cotter
90 88 Baisley Kevin 20:49.6 Winona Cotter
92 90 Knutson Brian 20:57.9 Pine Island
97 95 Sampson Jarred 21:19.2 Kasson-Mantorville
102 99 Richardson Ryan 22:17.7 Pine Island
Return to 1995 Results Page