1995 Boys Individual Results by School
SECTION 1A BOYS' CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
OCTOBER 26, 1995
5000 METERS
ROY WATSON SPORTS COMPLEX ROCHESTER, MINNESOTA
Byron
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 18 18 Kuhlmann Nick 17:59.1 12
2 24 24 Snyder Seth 18:15.9 12
3 26 26 Diercks Damon 18:19.6 10
4 64 63 Boelter Chad 19:43.3 10
5 75 74 Nelson Zach 20:08.5 10
6 98 96 Barnholdt Chris 21:21.9 10
7 99 97 Walbruch Adam 21:28.5 9
Cannon Falls/Randolph
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 37 37 Thies Jim 18:39.6 10
2 42 42 Callister Matt 18:55.8 12
3 43 43 Rahman Jeff 18:59.0 12
4 59 58 Lundell Eric 19:33.9 10
5 65 64 Johnson Bobby 19:44.9 11
6 77 76 Hofstadt Brandon 20:10.4 10
7 91 89 Johnson Nathon 20:57.5 9
Dover-Eyota/St. Charles
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 22 22 Sinn Brent 18:11.1 11
2 29 29 Andring Cory 18:25.4 12
3 41 41 Arnold Matt 18:54.6 12
4 50 49 Meyers Joel 19:05.8 10
5 55 54 Andring Tim 19:16.5 11
6 71 70 Fuller Justin 19:53.6 10
7 93 91 Dunn Jacob 21:03.3 10
Elgin-Millville
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 5 5 Dick Matt 17:11.0 10
2 20 20 Knaup Kyle 18:03.2 12
3 28 28 Dick Pat 18:24.4 12
4 45 45 Theel Mark 19:01.6 8
5 46 46 Maercklein Will 19:01.9 9
6 60 59 Dick Jason 19:40.7 11
7 61 60 Mattke Chris 19:41.4 7
Filmore Central/Lanesboro
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 32 32 Haugerud Mark 18:32.6 12
2 66 65 Larson Jeremy 19:46.6 7
3 83 82 Larson Ben 20:23.0 8
4 85 84 Haugerud Charlie 20:25.9 8
5 95 93 Larson Tait 21:04.3 9
6 96 94 Berg James 21:12.0 11
7 104 101 Schroeder Brian 22:26.2 9
Kasson-Mantorville
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 6 6 Bolster Mark 17:26.0 12
2 94 92 Ballard Nick 21:04.0 10
3 97 95 Sampson Jarred 21:19.2 12
4 103 100 Hemann Jason 22:21.9 7
5 106 103 Wilbur Chris 25:04.7 10
La Crescent
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 7 7 Webinger Ethan 17:29.0 11
2 10 10 Banse Ryan 17:31.9 11
3 13 13 Einerwold Brett 17:43.9 10
4 21 21 Johnson Sam 18:04.6 9
5 34 34 Duggan Josh 18:35.7 10
6 38 38 Wieser Skip 18:46.9 12
7 53 52 Heichel Tadd 19:08.0 10
Lake City
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 8 8 Moyer Joe 17:29.6 10
2 12 12 Thompson Joe 17:42.3 11
3 14 14 Wheeler Seth 17:47.1 11
4 15 15 Tillmann Jacob 17:48.6 12
5 16 16 Weinrich Chris 17:50.4 10
6 48 48 Dittfach Jon 19:04.5 10
7 56 55 Glomski Dave 19:16.8 11
Lewiston-Altura
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 33 33 Workman Ryan 18:35.0 10
2 35 35 Kingsbury Jason 18:36.9 10
3 44 44 Speltz Ben 19:00.2 11
4 67 66 Schollmeier Mike 19:47.9 11
5 69 68 Bromeland Joe 19:49.4 12
6 74 73 Reisetter Jed 19:58.3 9
7 80 79 Speltz Drew 20:15.0 12
Pine Island
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 39 39 Heide Jon 18:50.3 10
2 81 80 Lanners Corey 20:15.4 8
3 84 83 Lanners Justin 20:25.7 10
4 92 90 Knutson Brian 20:57.9 12
5 100 98 Rossow Kevin 21:42.2 10
6 102 99 Richardson Ryan 22:17.7 12
7 105 102 Swan Ryan 22:26.4 8
Plainview
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 9 9 Durgin Randy 17:30.9 12
2 19 19 Heins Dan 18:00.3 10
3 25 25 Getschmann Eric 18:19.2 12
4 30 30 Mulholland Dustin 18:27.2 9
5 36 36 Bedsted Chris 18:38.9 11
6 54 53 Dewey Alan 19:08.3 11
7 72 71 Eversman Aaron 19:54.1 11
Rochester Lourdes
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 2 2 Larson Phil 17:01.1 10
2 3 3 Hall Dan 17:02.3 12
3 4 4 Schwanke Brian 17:05.6 11
4 23 23 Jones Shane 18:14.8 11
5 57 56 Griffin Ryan 19:24.6 9
6 63 62 Willkomm Kurt 19:42.6 12
7 87 85 Good Jonathan 20:34.5 12
Rushford-Peterson/Houston
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 49 * Poppe Krist 19:05.0 12
2 86 * Ranzenberger Jed 20:29.6 9
3 101 * Scheu Jim 21:55.3 9
Stewartville
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 1 1 Owen Jason 16:28.5 12
2 17 17 Strei Mike 17:56.3 10
3 31 31 Owen Jim 18:29.1 11
4 40 40 Donohue Tom 18:51.3 11
5 70 69 Schatz Austin 19:51.0 10
6 73 72 Nelson Zach 19:54.3 11
7 82 81 Kernler Matt 20:16.2 12
Winona Cotter
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 11 11 Hohenstein Dan 17:40.7 12
2 51 50 Shaw Nick 19:06.3 10
3 58 57 Olson Matt 19:32.8 12
4 78 77 Kimber Sam 20:12.3 11
5 88 86 Roche Joe 20:36.6 10
6 89 87 Mohan Mike 20:46.8 12
7 90 88 Baisley Kevin 20:49.6 12
Zumbrota-Maz/Kenyon/Wanam
FINISH ORDER
------------------------
SCHOOL IND TEAM NAME TIME GRADE
1 27 27 Downes Mike 18:22.0 12
2 47 47 Gill Travis 19:03.2 12
3 52 51 Fleming Erik 19:07.6 10
4 62 61 Ungruhe Markus 19:42.0 12
5 68 67 Heydmann Philip 19:48.2 10
6 76 75 Meyer Andy 20:09.9 9
7 79 78 Gill Jason 20:14.4 9
Return to 1995 Results Page