1999 Boys Individual Results by Grade
SECTION 1A BOYS' CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP
OCTOBER 28, 1999
5000 METERS
NORTHERN HILLS GOLF COURSE ROCHESTER, MINNESOTA
HIGH SCHOOL GRADE 7
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
69 69 Bruce Brian 19:31.9 Pine Island
109 107 Kingsbury Eamonn 21:03.9 Lewiston-Altura
116 114 Wollschlager David 22:30.6 Lewiston-Altura
HIGH SCHOOL GRADE 8
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
34 34 Webinger Seth 18:25.0 La Crescent
50 50 Kasten Michael 19:00.9 Plainview
53 53 Parlin T.J. 19:06.7 Austin Pacelli/Lyle
76 75 Wanzek Drew 19:46.1 Hayfield
91 89 Garvens Dan 20:09.8 Byron
100 98 Reiter Brandon 20:15.4 Elgin-Millville
HIGH SCHOOL GRADE 9
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
2 2 Lehmann Pat 16:47.5 Plainview
10 10 Ellsworth Laremy 17:28.6 Dover-Eyota/St. Charles
13 13 Buck Adam 17:39.8 Plainview
32 32 Halbakken Todd 18:20.2 Dover-Eyota/St. Charles
47 47 Oelkers Bryan 18:58.0 Hayfield
49 49 Bedsted Bobby 18:59.0 Plainview
63 63 Wencl Doug 19:26.9 Blooming Prairie
70 * Hammell Eric 19:38.4 Rushford-Peterson/Houston
80 79 Spang C.J. 19:52.4 Winona Cotter
83 * Winter William 20:00.2 Kingsland
108 106 Makoutz Chris 20:55.6 Elgin-Millville
112 110 Rasmussen John 21:30.7 Hayfield
114 112 Lucas Dan 22:07.5 Stewartville
HIGH SCHOOL GRADE 10
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
7 7 Kuklinski Aaron 17:20.0 Winona Cotter
22 22 Boras Ivan 18:06.4 Lake City
25 25 Boisjolie Andy 18:12.1 Austin Pacelli/Lyle
27 27 Hareldson Matt 18:15.1 Chatfield
29 29 Gunderson Joe 18:16.2 Hayfield
31 31 Anderson Adam 18:19.6 Plainview
39 39 Storlie Jeff 18:43.9 La Crescent
42 42 Dockendorff Joe 18:52.1 La Crescent
52 52 Otterness Pat 19:06.3 Cannon Falls
54 54 Johnson Cory 19:13.1 Cannon Falls
61 61 Miller Chris 19:23.8 Rochester Lourdes
79 78 Fritz Ryan 19:50.6 Cannon Falls
82 81 Sackreiter Carl 19:59.6 Dover-Eyota/St. Charles
87 85 Heibel Tyler 20:06.0 Fillmore Cent/Lanesboro
90 88 Dick Phil 20:08.0 Elgin-Millville
93 91 Segner Nick 20:11.7 Fillmore Cent/Lanesboro
96 94 Koser Keith 20:13.1 Pine Island
102 100 Mast Nick 20:27.2 Byron
104 102 McNallan Tim 20:32.4 Elgin-Millville
105 103 Timm Dylan 20:35.3 Stewartville
106 104 Mast Mitch 20:36.3 Byron
117 115 Salvo Phil 23:16.0 Pine Island
118 116 Davis Stephen 23:33.2 Pine Island
HIGH SCHOOL GRADE 11
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
1 1 Barnes Jordan 16:44.9 Plainview
4 4 Conway Riley 17:02.1 Lake City
5 5 Makoutz Joe 17:05.2 Elgin-Millville
9 9 Vogel Dan 17:28.0 La Crescent
12 12 Gettler Lee 17:39.2 Winona Cotter
14 14 Schollmeier Nick 17:41.0 Lewiston-Altura
15 15 Mott Willard 17:43.6 Lake City
18 18 Torgerson Nick 17:58.1 Stewartville
21 21 Nelson Anthony 18:06.0 Blooming Prairie
24 24 Buecksler Caleb 18:10.2 Hayfield
33 33 Kneller Seth 18:22.0 Winona Cotter
36 36 Larson Jeremy 18:32.1 Fillmore Cent/Lanesboro
44 44 Mogren Ben 18:54.0 Winona Cotter
46 46 Sobkowiak Mike 18:57.6 La Crescent
48 48 Hatteberg Karl 18:58.6 Blooming Prairie
55 55 Thieke Aaron 19:18.2 Chatfield
56 56 Spearman Steve 19:18.7 Byron
57 57 Goodrich David 19:19.4 Rochester Lourdes
58 58 Nelson Bobby 19:19.8 Cannon Falls
65 65 Moen Lance 19:29.8 Stewartville
67 67 Rabe Jon 19:30.6 Chatfield
77 76 Wencl Sam 19:46.5 Blooming Prairie
78 77 Peterson Aaron 19:47.4 Dover-Eyota/St. Charles
81 80 Feyereisn Greg 19:54.5 Dover-Eyota/St. Charles
86 84 Koetter Brent 20:05.1 Lewiston-Altura
88 86 Dahling Thad 20:06.7 Elgin-Millville
95 93 Kingsley Andrew 20:12.7 Fillmore Cent/Lanesboro
97 95 Johnson Eric 20:13.5 Rochester Lourdes
98 96 Cook Bryan 20:14.3 Stewartville
101 99 Johnson Jacob 20:25.1 Stewartville
103 101 Walbruch James 20:28.8 Byron
111 109 Oeth Ben 21:18.0 Rochester Lourdes
113 111 Tuseth Chase 21:31.0 Stewartville
HIGH SCHOOL GRADE 12
FINISH ORDER
------------
IND TEAM NAME TIME SCHOOL
3 3 Kurtin Joe 16:54.9 Rochester Lourdes
6 6 Moyer Brian 17:16.3 Lake City
8 8 McKenzie Keith 17:22.2 Plainview
11 11 Halverson Jason 17:30.2 Hayfield
16 16 Albers Mark 17:45.1 Lake City
17 17 Kleeberger Josh 17:52.9 Lake City
19 19 Allen Ryan 18:00.7 La Crescent
20 20 Bohn David 18:02.1 Winona Cotter
23 23 Hjelmen Andy 18:09.1 Blooming Prairie
26 26 Donahoe Vince 18:13.9 Chatfield
28 28 Roberts Tom 18:15.6 Austin Pacelli/Lyle
30 30 Swanson Chris 18:17.9 Hayfield
35 35 Arel Joe 18:31.7 Pine Island
37 37 Thompson Will 18:35.1 Lake City
38 38 Smith Todd 18:36.8 Lewiston-Altura
40 40 Schrott Nick 18:48.2 La Crescent
41 41 Gudmastad Mark 18:51.2 Winona Cotter
43 43 Romstad Carl 18:53.1 Dover-Eyota/St. Charles
45 45 Atkinson Dave 18:55.3 Rochester Lourdes
51 51 Theel Mark 19:04.9 Elgin-Millville
59 59 Emiliusen Jason 19:20.6 Austin Pacelli/Lyle
60 60 Paape Brian 19:23.3 Blooming Prairie
62 62 Ruud Charlie 19:26.1 Cannon Falls
64 64 Haugerud Charlie 19:28.7 Fillmore Cent/Lanesboro
66 66 Luiken Matt 19:30.2 Chatfield
68 68 Pach John 19:31.2 Rochester Lourdes
71 70 Stark Aaron 19:41.1 Cannon Falls
72 71 Larson Ben 19:41.6 Fillmore Cent/Lanesboro
73 72 Donahoe Ryan 19:44.9 Chatfield
74 73 Rheingans Brad 19:45.3 Cannon Falls
75 74 Allen Josh 19:45.6 Lewiston-Altura
84 82 Walbruch Ryan 20:00.7 Byron
85 83 Groth Hanno 20:04.0 Dover-Eyota/St. Charles
89 87 Larsen Martin 20:07.1 Byron
92 90 Schmidt Nick 20:11.0 Fillmore Cent/Lanesboro
94 92 Pfeil Seth 20:12.1 Austin Pacelli/Lyle
99 97 Krebs Luke 20:14.9 Blooming Prairie
107 105 Atali Smail 20:45.0 Chatfield
110 108 Salvo Anthony 21:04.4 Pine Island
115 113 Pierce Adam 22:22.9 Lewiston-Altura
Return to 1999 Results Page